Subjects
PRICING
TEST PREP
SIGN IN
Start Free Trial
Gabriel L.
Student
Tutor Satisfaction Guarantee
French
TutorMe
Question:

Conjugate the following verbs to the present tense according to their respective subjects: nous (aller), mon frere (devoir), nous (etre), vous (avoir), nous (courir), nous (s'inscrire), tu (vouloir), and il (falloir).

Gabriel L.
Answer:

Given the ending of verbs in the present tense: nous allons, mon frere doit, nous sommes, vous avez, nous courrons, nous nous inscrivons, tu vaux, and il faut.

Chemistry
TutorMe
Question:

What mass of lithium nitride could be formed from 110 g of lithium and excess nitrogen gas?

Gabriel L.
Answer:

First, it is important to write out the equation based on the reaction: Li^+ + N^-3 => LiN. The equation is unbalanced because there are 2 excess electrons present in combining Li^+ and N^-3. Therefore, the equation must be 3Li^+ + N^-3 => Li_3N. Given that the molar mass of lithium is 6.941 g and that the molar mass of Li_3N is 34.83 g, it becomes possible to find the answer by using dimensional analysis: 110g Li x 1 mol Li/6.941 g Li x 1 mol LiN/3 mol Li^+ x 34.83 g Li_3N/1 mol Li_3N = 183.994 g LiN. The mass of lithium nitride that could be formed from 110 g of lithum is 183.994 g.

Algebra
TutorMe
Question:

Adam and Jennifer are best friends. They go looking for food in their local strip mall. Jennifer wants to avoid eating apples, so she asks Adam to buy 15 bananas and 9 lbs of blueberries. If bananas cost $0.50 and strawberries cost $3.99 per pound, how much would it cost Adam to buy everything Jennifer wants?

Gabriel L.
Answer:

First, create an equation that has the total cost of the purchases as the solution. Letting the variables b be the price of bananas and s be the price of one pound of strawberries, respectively, create an equation using the quantity of each item desired: 15b + 9s = total price. Next, plug b = 0.50 and s = 3.99 into the equation: 15 x 0.50 + 9 x 3.99 = total price. Then, solve for the total price: $65.84. Finally, write out a sentence explaining the result: "It would cost Adam $65.84 to buy 15 bananas and 9 lbs of blueberries.

Send a message explaining your
needs and Gabriel will reply soon.
Contact Gabriel
Ready now? Request a lesson.
Start Session
FAQs
What is a lesson?
A lesson is virtual lesson space on our platform where you and a tutor can communicate. You'll have the option to communicate using video/audio as well as text chat. You can also upload documents, edit papers in real time and use our cutting-edge virtual whiteboard.
How do I begin a lesson?
If the tutor is currently online, you can click the "Start Session" button above. If they are offline, you can always send them a message to schedule a lesson.
Who are TutorMe tutors?
Many of our tutors are current college students or recent graduates of top-tier universities like MIT, Harvard and USC. TutorMe has thousands of top-quality tutors available to work with you.