Enable contrast version

Tutor profile: Michael K.

Inactive
Michael K.
Engineer with a knack for explaining things well
Tutor Satisfaction Guarantee

Questions

Subject: Spanish

TutorMe
Question:

Escriba una pregunta que corresponde con cada de las siguientes respuestas. Use la forma "tú." MODELO R: Vivo en Viena. P: ¿Dónde vives? 1) Tengo 20 años. 2) Me gusta bailar los fines de semana. 3) No me gustan las naranjas. 4) Soy estudiante en la Universidad de Salamanca. 5) No, trabajo el jueves y no puedo ir al cine.

Inactive
Michael K.
Answer:

1) ¿Cuántos años tienes? 2) ¿Qué te gusta hacer los fines de semana? o ¿Cuándo te gusta bailar? 3) ¿Te gustan las naranjas? o ¿Cuáles frutas no te gustan? 4) ¿A qué te dedicas? o ¿Dónde eres estudiante? 5) ¿Puedes ir al cine el jueves?

Subject: Microsoft Excel

TutorMe
Question:

You regularly generate reports in Excel based on monthly sales data at your company. To save time, you'd like to create a VBA routine to reproduce all of the steps you take when preparing the report. Generating these reports is actually quite tedious and involve a few commands that you're not sure how to code into VBA. How can you effectively create your VBA routine?

Inactive
Michael K.
Answer:

Two key phrases here grab my attention: -The process to generate a report is tedious, and presumably involves many commands to code into VBA -You're not sure how to code all of these commands into VBA This looks like a perfect time to record a macro! Macros allow you to work with the "normal" Excel while automatically creating a VBA script that, when run, executes the exact actions that you performed. This is an excellent tool to quickly generate VBA scripts that would take longer to type in manually. It also allows you to review the script if you want to learn how to code unfamiliar commands. Note that the Macro recorder will code in EVERYTHING you do in Excel until you press Stop. For example, if you type in a wrong value into a cell and correct it later on in the recording, the generated Macro will replicate the typo every time you run it. Therefore, you should review and edit your script before you're finished and consider a few potential issues, such as: -Are there any recorded typos on my part that need to be deleted in the script? -Have I added in the proper loops for iterative tasks? -Have I added in proper formatting commands in cases where I formatted my cells before the recording?

Subject: Basic Math

TutorMe
Question:

Fractions and Percentages A grocery store is selling delicious raw carrots for $0.85 per pound. Raw carrots and other produce are are not charged any sales tax. The same grocery story is also selling tasty prepared carrots (trimmed and peeled) on sale for $0.40 per pack. Each pack contains 8 oz of prepared carrots and is subject to a 10% sales tax. Which of these two appetizing options costs less?

Inactive
Michael K.
Answer:

1) Our first step in any word problem is to write down the information we're given in the problem: i. The price per pound of raw carrots ($$P_{Raw}=\frac{$0.85}{lb}$$) ii. The price per package of prepared carrots ($$P_{PreparedPack}=\frac{$0.40}{pack}$$) iii. The weight per package of prepared carrots ($$W_{Prepared}=\frac{8oz}{pack}$$) iv. The sales tax charged for prepared carrots ($$Tax=10\%$$) 2) You might have noticed a small problem: We're given the price for 1 pound of raw carrots and the price for 8 ounces of prepared carrots. If we're to decide on the best price, then we need to make sure that we're comparing apples to apples, er, carrots to carrots. 2.a.) How many ounces are in a pound? $$1 lb= 16 oz$$ Another way to write this is $$\frac{16oz}{lb}$$ 2.b.) And how many ounces are in one package of prepared carrots? We know from the information given in the problem (See 1.iii) that: $$W_{Prepared}=\frac{8oz}{pack}$$ 2.c.) From the information in (2.a.) and (2.b.), we can figure out how many packages of prepared carrots are in 1 pound ($$N_{Packages}$$) by dividing the number of ounces in a pound by the weight (in ounces) of each pack of prepared carrots: $$N_{Packages}=\frac{16}{8}=2$$ In other words, we need to 2 packages of prepared carrots for there to be 1 pound total of prepared carrots. 2.d.) How much does that pack of carrots cost again? From the information in the problem (See 1.ii) that: $$P_{PreparedPack}=\frac{$0.40}{pack}$$ and from the work we did in (2.d.) that we need 2 packs of carrots to make up a pound. The cost per pound of prepared carrots is then: $$P_{PreparedPound}=$0.40 \times 2=\frac{$0.80}{lb}$$ $0.80 per pound for prepared carrots! Compared to $0.85 for raw carrots. What a deal! Wait, aren't we forgetting something? The sales tax... 3.) What's the price of prepared carrots including sales tax? 3.a) We know from the problem (See 1.iv) that: $$Tax=10\%$$ or $$\frac{10}{100}=\frac{1}{10}$$ 3.b) What's the tax on $0.80 of prepared carrots? Let's call that amount $$Tax_{Prepared}$$ $$Tax_{Prepared}=$0.80 \times \frac{1}{10}$$ or $$Tax_{Prepared}= \frac{80}{100} \times \frac{1}{10}=\frac{8}{10} \times \frac{1}{10}$$ Multiplying the numerators and denominators, we get: $$Tax_{Prepared}= \frac{8 \times 1}{10 \times 10}=\frac{8}{100}=$0.08$$ In other words, one pound (or two packages) of prepared carrots get charged an additional $0.08 sales tax. 3.c.) Finally, we'll add the tax we figured out in (3.a.) to the price per pound of prepared carrots to find the total price of prepared carrots, or $$Total_{Prepared}$$ $$Total_{Prepared}=$0.80+$0.08=$0.88$$ Though they appear to be cheaper at first, we know now that the prepared carrots ($$ \frac{$0.88}{lb}$$) are actually MORE expensive per pound than the raw carrots ($$ \frac{$0.85}{lb}$$).

Contact tutor

Send a message explaining your
needs and Michael will reply soon.
Contact Michael

Request lesson

Ready now? Request a lesson.
Start Lesson

FAQs

What is a lesson?
A lesson is virtual lesson space on our platform where you and a tutor can communicate. You'll have the option to communicate using video/audio as well as text chat. You can also upload documents, edit papers in real time and use our cutting-edge virtual whiteboard.
How do I begin a lesson?
If the tutor is currently online, you can click the "Start Lesson" button above. If they are offline, you can always send them a message to schedule a lesson.
Who are TutorMe tutors?
Many of our tutors are current college students or recent graduates of top-tier universities like MIT, Harvard and USC. TutorMe has thousands of top-quality tutors available to work with you.