Subjects
PRICING
COURSES
SIGN IN
Start Free Trial
Michael M.
Spanish Language Tutor
Tutor Satisfaction Guarantee
Spanish
TutorMe
Question:

"Juan likes to ride his bike but he does not like to walk." How would you say this in Spanish?

Michael M.
Answer:

"A Juan le gusta montar en bicicleta pero él no le gusta caminar."

Study Skills
TutorMe
Question:

What is a helpful way to study before a test?

Michael M.
Answer:

Psychologists have found that spaced repetition extended over a long period of time helps students remember what they need to learn. Instead of studying the day before a big test, try to review the material at least once every day for a week in advance. This will help you be more successful as a student.

Algebra
TutorMe
Question:

Darrel is a farmer who grows and sells apples. The apples cost 0.30 cents to grow and can be sold for $1.50. No matter how many apples he sells, Darrel always spends $20 on gas to get to the market where he sells them. How many apples would Darrel need to sell to make a profit of $94?

Michael M.
Answer:

Here we can find the amount of apples Darrel needs to sell to make $94 by inputting our data into a formula. In this case we will use the formula Y = mX + b. Y here is the dependent variable because it changes depending on the values we put in for m, X, and b. 1. Because the amount of profit Darrel generates is the dependent variable, we will put the amount of money he wants to make in that spot. Here we have 94 = mX + b m represents the amount of profit Darrel receives after growing and selling each individual apple. To find this value subtract Darrel's cost of growing each apple, 0.30 cents, from the revenue he generates in the sale, $1.50. After doing this we should find that Darrel receives $1.20 in profit for each apple he sells. 2. If m represents Darrel's profit for each apple then X represents the number of apples he sells. The formula now looks like, 94 = (1.20)X + b The next variable we need to find is the constant. We know that no matter how many apples he sells, Darrel always spends $20 on gas to get to the farmers market. Because the problem uses the words "always" and spends we know that 20 is our constant and it is negative. 3. We now have the completed formula 94 = (1.20)X + -20. 4. Our goal is to get X by itself because X represents the number of apples Darrel needs to sell to make $94 in profit. Step 1: move 20 over to the left side. 94 + 20 = (1.20)X + -20 +20 114 = (1.20)X Step 2: Divide both sides by 1.20 114/1.20 = (1.20)X / 1.20 95 = X So Darrel needs to sell 95 apples to make $94 in profit

Send a message explaining your
needs and Michael will reply soon.
Contact Michael
Ready now? Request a lesson.
Start Session
FAQs
What is a lesson?
A lesson is virtual lesson space on our platform where you and a tutor can communicate. You'll have the option to communicate using video/audio as well as text chat. You can also upload documents, edit papers in real time and use our cutting-edge virtual whiteboard.
How do I begin a lesson?
If the tutor is currently online, you can click the "Start Session" button above. If they are offline, you can always send them a message to schedule a lesson.
Who are TutorMe tutors?
Many of our tutors are current college students or recent graduates of top-tier universities like MIT, Harvard and USC. TutorMe has thousands of top-quality tutors available to work with you.