Enable contrast version

Tutor profile: Robin D.

Inactive
Robin D.
Chemical Engineering Graduate Student at Texas Tech University
Tutor Satisfaction Guarantee

Questions

Subject: Pre-Algebra

TutorMe
Question:

What is the area of a triangle with a base measuring 9 inches and a height of 6 inches? What is the are of a rectangle with the same base and height? How many triangles of this size will fit in a rectangle of this size?

Inactive
Robin D.
Answer:

The area of a triangle (A)= 0.5*base*height. Therefore, the area of this triangle is: A = 0.5 * 9 in * 6 in = 27 square inches. The are of a rectangle is A = base * height. For this rectangle: A = 9 in * 6 in = 54 square inches. To find the amount of our triangles which fit in our rectangles, we divide: Area of rectangle / Area of triangle = (54/27) = 2. Therefore, 2 of our triangles will fit inside one of our rectangles.

Subject: Chemistry

TutorMe
Question:

Rate the following from most acidic to most basic: Pure water, Eggs, Lemon Juice, Sodium Hydroxide, Hydrogen Chloride, Baking Soda, Milk

Inactive
Robin D.
Answer:

pH is a measure of the amount of hydrogen in a substance. Substances with higher hydrogen concentrations are considered "acidic" and those with low hydrogen concentrations are called "basic" or "alkaline". pH ranges from 0 to 14, from acidic to basic. pH 7 is neutral and is not acidic or basic. From most acidic to most basic, the following are ranked. Hydrochloric acid (pH 0), Lemon juice (2.2), Milk (6.8), Pure Water (7), Egg (7.8), Baking Soda (8.3), Sodium Hydroxide (14)

Subject: Algebra

TutorMe
Question:

If there are 12 eggs in a carton and a carton costs $1.99, how much is each egg worth? If you need 3 eggs for each batch of cookies, how much will it cost for the eggs to make 2 batches?

Inactive
Robin D.
Answer:

Since 12 eggs costs $1.92, we say that the cost of one egg (E) x 12 eggs = $1.99. Therefore, we can solve for E using the equation E = $1.92/12 = $0.16 or 16 cents. If we need 3 eggs for a batch of cookies and we are making 2 batches of cookies, we multiply 3 (eggs/batch) x 2 (batches) = 6 eggs needed. Then, we multiply 6 eggs x $0.16 (per egg) = $0.96. Therefore, the eggs for 2 batches of cookies cost 96 cents.

Contact tutor

Send a message explaining your
needs and Robin will reply soon.
Contact Robin

Request lesson

Ready now? Request a lesson.
Start Lesson

FAQs

What is a lesson?
A lesson is virtual lesson space on our platform where you and a tutor can communicate. You'll have the option to communicate using video/audio as well as text chat. You can also upload documents, edit papers in real time and use our cutting-edge virtual whiteboard.
How do I begin a lesson?
If the tutor is currently online, you can click the "Start Lesson" button above. If they are offline, you can always send them a message to schedule a lesson.
Who are TutorMe tutors?
Many of our tutors are current college students or recent graduates of top-tier universities like MIT, Harvard and USC. TutorMe has thousands of top-quality tutors available to work with you.
BEST IN CLASS SINCE 2015
TutorMe homepage
Made in California by Zovio
© 2020 TutorMe, LLC
High Contrast Mode
On
Off