Enable contrast version

Tutor profile: Katie M.

Inactive
Katie M.
Professional with a passion for education and helping others find the same passion.
Tutor Satisfaction Guarantee

Questions

Subject: Spanish

TutorMe
Question:

What tense of verb is needed in this question when translating to Spanish? After Thanksgiving dinner, I will have eaten 5 dinner rolls.

Inactive
Katie M.
Answer:

The future present tense is needed because it has not yet happened, but I am almost 100% sure it will happen. I am explaining a future event that has not taken place yet.

Subject: Psychology

TutorMe
Question:

Name the unconditioned stimulus in the situation below. Ian Pavlov had a group of dogs. When he poured the dogs a bowl of food, the smell of the food caused the dogs to salivate. Pavlov began to ring a bell before he poured the dog food each feeding. After some time, the dogs began to salivate at the sound of the bell, even when food was not poured.

Inactive
Katie M.
Answer:

In this situation, the smell of the dog food would be considered the unconditioned stimulus because it elicited a response (salivating) without any conditioning.

Subject: Algebra

TutorMe
Question:

James was shopping for a package of cookies and wanted to decide which package was the better deal. The first package was 20 cookies for $5.00 and the second package was 40 cookies for $9.00. Which one is the best price per cookie?

Inactive
Katie M.
Answer:

First we will need to find the price per cookie of each package, which we will need to create an equation for. We could use [price per cookie] * [number of cookies] = [total price]. Next, we can plug in what we know to solve the equation. It may be easier to assign a variable to the value we don’t know (price per cookie). Let’s use p. For package one that would be p*20=5. Then we can solve this equation by getting the variable by itself. For this equation, that would mean dividing both sides by 20, leaving you with p=5/20 or p=0.25. So the first package is $0.25 per cookie. Now, doing the same thing for package two would be p*40=9. To get p by itself, we would divide by 40, so p=9/40 or p=0.225. This means that package two costs $0.225 per cookie making it the better price.

Contact tutor

Send a message explaining your
needs and Katie will reply soon.
Contact Katie

Request lesson

Ready now? Request a lesson.
Start Lesson

FAQs

What is a lesson?
A lesson is virtual lesson space on our platform where you and a tutor can communicate. You'll have the option to communicate using video/audio as well as text chat. You can also upload documents, edit papers in real time and use our cutting-edge virtual whiteboard.
How do I begin a lesson?
If the tutor is currently online, you can click the "Start Lesson" button above. If they are offline, you can always send them a message to schedule a lesson.
Who are TutorMe tutors?
Many of our tutors are current college students or recent graduates of top-tier universities like MIT, Harvard and USC. TutorMe has thousands of top-quality tutors available to work with you.