Subjects
PRICING
COURSES
SIGN IN
Start Free Trial
Jamie W.
Junior at the University of Nevada, Las Vegas
Tutor Satisfaction Guarantee
Cantonese
TutorMe
Question:

你喜欢吃什么中国菜?

Jamie W.
Answer:

我喜欢吃饺子

Basic Math
TutorMe
Question:

Litten Inc. bought 5 boxes of kitten litter for $10 each. If each box consists of 20 packages, how much does each package cost?

Jamie W.
Answer:

5 boxes x $10 = $50 5 boxes x 20 packages/box = 100 packages total 100 packages/$50 = $2/package

Accounting
TutorMe
Question:

Sweep Inc. provides multiple cleaning services. The service requires a $40 variable cost for materials. Labor and administrative support, which is the fixed cost is $120,000 per year. Sweep Inc provides about 200 services a month. What is the average cost per service?

Jamie W.
Answer:

VC = $40 FC = $120,000/year Quantity = 200/month aka 2400/year Total Cost = $120,000 + ($40 x $2400) Total Cost = $216,000 TC/Q = cost per service $216,000/2400 = $90/service

Send a message explaining your
needs and Jamie will reply soon.
Contact Jamie
Ready now? Request a lesson.
Start Session
FAQs
What is a lesson?
A lesson is virtual lesson space on our platform where you and a tutor can communicate. You'll have the option to communicate using video/audio as well as text chat. You can also upload documents, edit papers in real time and use our cutting-edge virtual whiteboard.
How do I begin a lesson?
If the tutor is currently online, you can click the "Start Session" button above. If they are offline, you can always send them a message to schedule a lesson.
Who are TutorMe tutors?
Many of our tutors are current college students or recent graduates of top-tier universities like MIT, Harvard and USC. TutorMe has thousands of top-quality tutors available to work with you.