TutorMe homepage
Subjects
PRICING
COURSES
SIGN IN
Start Free Trial
Gianluca C.
iOS Game Company Co-Founder, Product Specialist at Dish Network
Tutor Satisfaction Guarantee
iOS Programming
TutorMe
Question:

What output would result from running the following code? var arrayOfNames = ["Luca", "Sally", "Matt", "Jonny", "Susan", "Kathy", "Alexandra", "Jacob"] var numberOfNames = 0 print("These are the names on the list: ") for index in 0...arrayOfNames.count - 1 { print(arrayOfNames[index] + ", ") numberOfNames = numberOfNames + 1 } print("Total number of names: " + String(numberOfNames))

Gianluca C.
Answer:

After running the code above, the following output would result: These are the names on the list: Luca, Sally, Matt, Jonny, Susan, Kathy, Alexandra, Jacob, Total number of names: 8 One common error that may result as a response to this problem would be: These are the names on the list: Luca, Sally, Matt, Jonny, Susan, Kathy, Alexandra, Jacob, Total number of names: 8 This is because it is sometimes forgotten that each outputted index of the names array comes on a new line.

Basic Math
TutorMe
Question:

Joe walks to the store with $20 to spend. He wants to buy at least one of each of the following items: a bouncy ball, a pack of gum, a pack of ink pens, and a notebook to write in. Bouncy balls cost $1, a pack of gum costs $2, a pack of ink pens costs $3, and a notebook costs $4. Of the following combinations, which one will leave Joe with the most left over money? a.) 5 bouncy balls, 2 packs of gum, 2 packs of ink pens, and 1 notebook = 20 b.) 8 bouncy balls, 1 pack of gum, 1 pack of ink pens, and 1 notebook = 17 c.) 6 bouncy balls, 1 packs of gum, 2 pack of ink pens, and 1 notebook = 18 d.) 1 bouncy ball, 2 packs of gum, 2 pack of ink pens, and 2 notebooks = 19

Gianluca C.
Answer:

For each of the answer choices, multiply the number of each item by how much it costs, and add all of them together. Once you have done so for each set of choices, you will see which combination costs less, and that is the answer. In this case, a.) (5 bouncy balls x $1 per ball) + (2 packs of gum x $2 per pack) + (2 packs of pens x $3 per pack) + (1 notebook x $4 per notebook) = $20 b.) (8 bouncy balls x $1 per ball) + (1 packs of gum x $2 per pack) + (1 packs of pens x $3 per pack) + (1 notebook x $4 per notebook) = $17 b.) (6 bouncy balls x $1 per ball) + (1 packs of gum x $2 per pack) + (2 packs of pens x $3 per pack) + (1 notebook x $4 per notebook) = $18 d.) (1 bouncy balls x $1 per ball) + (2 packs of gum x $2 per pack) + (2 packs of pens x $3 per pack) + (3 notebook x $4 per notebook) = $19 From these calculations, we find that b) leaves Joe with the most left over money, $3.

Algebra
TutorMe
Question:

John and Stacy are arguing over how many pizzas they need to have delivered for their party tonight. They have received 7 confirmations from their friends who will be attending in addition to themselves, making 9 total people that will be there. If each person attending eats 3 slices, and each pizza contains 8 slices, what is the minimum number of pizzas John and Stacy need to order to make sure there is enough? How many slices are left over if we order the minimum needed amount of pizzas?

Gianluca C.
Answer:

If there are 9 people eating 3 slices each, John and Stacy will need at least 27 slices. (9 people x 3 slices per person = 27 slices) If we need 27 slices and there are 8 slices per pizza, then we know that we will need at least 4 pizzas to satisfy everyone. (8 slices per pizza x 4 pizzas = 32 slices). 3 pizzas would not be enough because then we would only have a total of 24 slices, and someone at the party would not get enough to eat. We can then find the number of slices left over by subtracting the slices we have by how many we need. We will then find that there would be 5 slices left over (32 slices bought - 27 slices needed = 5 slices left over.

Send a message explaining your
needs and Gianluca will reply soon.
Contact Gianluca
Ready now? Request a lesson.
Start Session
FAQs
What is a lesson?
A lesson is virtual lesson space on our platform where you and a tutor can communicate. You'll have the option to communicate using video/audio as well as text chat. You can also upload documents, edit papers in real time and use our cutting-edge virtual whiteboard.
How do I begin a lesson?
If the tutor is currently online, you can click the "Start Session" button above. If they are offline, you can always send them a message to schedule a lesson.
Who are TutorMe tutors?
Many of our tutors are current college students or recent graduates of top-tier universities like MIT, Harvard and USC. TutorMe has thousands of top-quality tutors available to work with you.