Subjects
PRICING
COURSES
SIGN IN
Start Free Trial
Asia M.
Tutor for 3 years
Tutor Satisfaction Guarantee
Spanish
TutorMe
Question:

What is the correct preposition for the sentence below? Angel va a leer PARA dos horas. or Angel va a leer POR dos horas.

Asia M.
Answer:

Angel va a leer POR dos horas.

Pre-Algebra
TutorMe
Question:

Alice had $28 to spend on eight pencils. After she bought them she had $12. How much did each pencil cost?

Asia M.
Answer:

Total - amount leftover = amount spent on pencils $28 - $12 = $16 Amount leftover / number of pencils = cost of each pencil $16 / 8 pencils = $2 Answer: $2 for each pencil.

Basic Math
TutorMe
Question:

Maggie bought a new car that gets 52 miles per gallon. If Maggie's new car gets a full tank with 16 gallons of gas, how many miles can Maggie drive?

Asia M.
Answer:

Number of miles x Number of Gallons of gas 52 x 16 = 832 miles.

Send a message explaining your
needs and Asia will reply soon.
Contact Asia
Ready now? Request a lesson.
Start Session
FAQs
What is a lesson?
A lesson is virtual lesson space on our platform where you and a tutor can communicate. You'll have the option to communicate using video/audio as well as text chat. You can also upload documents, edit papers in real time and use our cutting-edge virtual whiteboard.
How do I begin a lesson?
If the tutor is currently online, you can click the "Start Session" button above. If they are offline, you can always send them a message to schedule a lesson.
Who are TutorMe tutors?
Many of our tutors are current college students or recent graduates of top-tier universities like MIT, Harvard and USC. TutorMe has thousands of top-quality tutors available to work with you.