Subjects
PRICING
COURSES
SIGN IN
Start Free Trial
Genesis M.
College student with a passion of sharing knowledge with others!
Tutor Satisfaction Guarantee
Spanish
TutorMe
Question:

Read the following greeting. "iHola! Mi nombre es Genesis. ¿Cómo te ______ tú?" Which word best fits in the blank? A) llamo B) llamaste C) llamas D) llaman

Genesis M.
Answer:

The answer is C) llamas.

Writing
TutorMe
Question:

Read the following sentence. "Joey went to the grocery store with Nick to get some snacks. Joey and Nick were sad when they did not find one of their favorite snacks." Which of the following best combines both sentences? A) Joey went to the grocery store with Nick to get some snacks and Joey and Nick were sad when they did not find one of their favorite snacks. B) Joey went to the grocery store with Nick to get some snacks, but they were sad when they did not find one of their favorite snacks. C) Joey went to the grocery store with Nick to get some snacks and both were sad when they did not find one of their favorite snacks. D) Joey went to the grocery store with Nick to get some snacks, but Joey and Nick were sad when they did not find one of their favorite snacks.

Genesis M.
Answer:

The correct answer is B) Joey went to the grocery store with Nick to get some snacks, but they were sad when they did not find one of their favorite snacks. When combining two sentences it is important to see that both sentences go together, so it can make sense to put them into one. We use a conjunction, for instance here, but, to connect two events happening at the same time. We know that Joey and Nick went to the grocery store to get some snacks, BUT they were sad because they did not find one of their favorite snacks.

Basic Math
TutorMe
Question:

Susie bought one pair of jeans that were $35 and three of the same t-shirts. Her total cost for everything was $89. How much did Susie pay for each t-shirt?

Genesis M.
Answer:

If we want to figure out how much Susie paid for each t-shirt, we will have to take Susie's total, 89 dollars, and subtract 35 dollars that we know she paid for her jeans. When we subtract 35 from 89, we get 54 dollars! The next step is to take this number, 54, and divide it by 3 because she bought 3 of the same t-shirts, so the price for each is the same. Once we divide 54 by 3, we get 18, therefore Susie paid 18 dollars for each t-shirt!

Send a message explaining your
needs and Genesis will reply soon.
Contact Genesis
Ready now? Request a lesson.
Start Session
FAQs
What is a lesson?
A lesson is virtual lesson space on our platform where you and a tutor can communicate. You'll have the option to communicate using video/audio as well as text chat. You can also upload documents, edit papers in real time and use our cutting-edge virtual whiteboard.
How do I begin a lesson?
If the tutor is currently online, you can click the "Start Session" button above. If they are offline, you can always send them a message to schedule a lesson.
Who are TutorMe tutors?
Many of our tutors are current college students or recent graduates of top-tier universities like MIT, Harvard and USC. TutorMe has thousands of top-quality tutors available to work with you.