Enable contrast version

Tutor profile: Annie M.

Inactive
Annie M.
Chemistry and Math Tutor
Tutor Satisfaction Guarantee

Questions

Subject: Basic Math

TutorMe
Question:

Jill sells bread for her job. On Monday, she made $120. On Tuesday, she made $140, and on Wednesday she made $200. How much money has Jill made so far?

Inactive
Annie M.
Answer:

Jill is earning money and not losing it, so we do addition. We write the following equation $120 + $140 +$200 = the total revenue Jill has made. We then add them together and get that Jill has made $460 selling bread.

Subject: Basic Chemistry

TutorMe
Question:

Balance the following equation CH4+O2 -->CO2 + H20

Inactive
Annie M.
Answer:

First I list the amount of each element on both sides of the reaction. On the left side, there is 1 carbon, 4 hydrogens, and 2 oxygens. On the right side of the reaction, there is 1 carbon, 2 hydrogens, and 3 oxygens. From this, we know that the equation is not balanced because there is an unequal amount of oxygen and hydrogens. We have 4 hydrogens on the left on 2 on the right side of the reactions, so we put a coefficient of 2 in front of the H20 on the right side. This gives makes it so that there is 1 carbon on both sides, 4 hydrogens on both sides and then 2 oxygens on the left side, and 4 oxygens on the right side. From this, we balance out the oxygen by putting a coefficient of 2 in front of the O2 on the left side of the reaction. We have now balanced the reaction. The reaction reads as following: CH4 + 2 O2 --> CO2 + 2 H20

Subject: Algebra

TutorMe
Question:

If Amy and Aubrey are having a bake sale, and the prices for each brownie are $3 and the prices for each cupcake are $5. If they sold 3 times the amount of cupcakes than they did brownies and made $126, then how many brownies did they sell? How many cupcakes did they sell?

Inactive
Annie M.
Answer:

Step 1: Let b represent the number of brownies sold Step 2: Write out an equation From the word problem, we know they sold 3 times the number of cupcakes than brownies, so using our variable, we know that they sold b amount of brownies and 3 times b for the number of cupcakes sold. We also know that they made a total of $120 and that each cupcake sold for $5 and each brownie sold for $3. From this information, we can write the following equation $126 = $5(3b) + $3(b) Step 3: Solving the equation First, multiple $5 times 3b to get $15b and then $3 times b to get $3b. From there the equation looks like $126= $15b+$3b. Add the variables together, and get $126= $18b. Isolate the variable b by dividing both sides by $18, and get that b = 7. From there we know that 7 brownies were sold and that 21 cupcakes were sold. We got the number of cupcakes sold by multiplying 7 times 3 because 3 times the amount of brownies sold equals the number of cupcakes sold. Step 4: Answering the word problem. Amy and Aubrey sold 7 brownies and 21 cupcakes at their bakesale.

Contact tutor

Send a message explaining your
needs and Annie will reply soon.
Contact Annie

Request lesson

Ready now? Request a lesson.
Start Lesson

FAQs

What is a lesson?
A lesson is virtual lesson space on our platform where you and a tutor can communicate. You'll have the option to communicate using video/audio as well as text chat. You can also upload documents, edit papers in real time and use our cutting-edge virtual whiteboard.
How do I begin a lesson?
If the tutor is currently online, you can click the "Start Lesson" button above. If they are offline, you can always send them a message to schedule a lesson.
Who are TutorMe tutors?
Many of our tutors are current college students or recent graduates of top-tier universities like MIT, Harvard and USC. TutorMe has thousands of top-quality tutors available to work with you.
BEST IN CLASS SINCE 2015
TutorMe homepage
Made in California by Zovio
© 2013 - 2021 TutorMe, LLC
High Contrast Mode
On
Off