TutorMe homepage
Subjects
PRICING
COURSES
SIGN IN
Start Free Trial
Cassidy B.
Future Educator, Tutor Now
Tutor Satisfaction Guarantee
Basic Math
TutorMe
Question:

Arnold has 17 apples. He gives Jane 3 apples, and she gives him 2 oranges in exchange. Victor also wanted to trade apples for oranges. Arnold gave Victor 5 apples and received 6 oranges in exchange. How many apples does Arnold have left?

Cassidy B.
Answer:

The first thing we want to do with this word problem is deciding which information we need, and which information can be 'deleted'. We only need to know the number that deals with apples, anything about oranges is unnecessary. Arnold started with 17 apples. He gave 3 apples to Jane and gave 5 apples to Victor. Second, we want to determine which operation we want to use (addition, subtraction, multiplication, etc...). In this case, it's subtraction because Arnold is giving away apples. Arnold started with 17 apples and gave 3 to Jane. 17 apples - 3 apples = 14 apples Arnold has 14 apples and gave 5 apples to Victor. 14 apples - 5 apples = 9 apples Arnold has 9 apples left.

Biology
TutorMe
Question:

What are the DNA bases and how do they bond to each other? How does RNA differ from this pattern?

Cassidy B.
Answer:

There are four DNA bases adenine, guanine, cytosine, and thymine. Adenine pairs with thymine, while guanine pairs with cytosine. RNA does not contain thymine and instead has uracil which pairs with adenine.

Algebra
TutorMe
Question:

A printer company charges a 1-time order processing fee of $25. Booklets cost $1.15 each, flyers cost $0.75, and business cards are $0.35 each. How much will Jane's total cost be if Jane wants to print 20 booklets, 250 business cards, and 75 flyers?

Cassidy B.
Answer:

First set up an equation to represent her total cost. Total Cost = T, Number of booklets = b, number of flyers= f, number of business cards = c, one time fee = p T= p + $1.15b + $.75f + $.35c Second, fill in all known values. p=$25, b=20, f=75, c=250 T is the total cost which is what is being calculated. T= $25 + $1.15(20) + $.75(75) + $.35(250) Third, follow an order of operations and solve for T. T= $25 + $23 + $56.25 + $87.50 T= $191.75 Jane's total cost is $191.75.

Send a message explaining your
needs and Cassidy will reply soon.
Contact Cassidy
Ready now? Request a lesson.
Start Session
FAQs
What is a lesson?
A lesson is virtual lesson space on our platform where you and a tutor can communicate. You'll have the option to communicate using video/audio as well as text chat. You can also upload documents, edit papers in real time and use our cutting-edge virtual whiteboard.
How do I begin a lesson?
If the tutor is currently online, you can click the "Start Session" button above. If they are offline, you can always send them a message to schedule a lesson.
Who are TutorMe tutors?
Many of our tutors are current college students or recent graduates of top-tier universities like MIT, Harvard and USC. TutorMe has thousands of top-quality tutors available to work with you.