Subjects
PRICING
COURSES
SIGN IN
Start Free Trial
Asha K.
University of Virginia Student
Tutor Satisfaction Guarantee
SAT
TutorMe
Question:

Sample SAT Math question: Solve the equation: | 3x + 3 | = 15

Asha K.
Answer:

Since this is an absolute value equation, one would have to make two equations off of this one. One would be: 3x + 3 = 15, and after subtracting 3 from both sides, and then dividing by 3, the solution would be that x = 4 The other equation would be 3x + 3 = -15, and after subtracting 3 from both sides, and then dividing by 3, the solution would be that x = -6 Thus, the solution set is x = 4 and x = -6

Basic Math
TutorMe
Question:

Brenda likes to make cookies. She made 30 cookies on Monday, 25 cookies on Tuesday, and 15 on Wednesday. She gave Lisa 10 cookies on Monday, and 5 on Tuesday. How many does Brenda have left over, from these three days?

Asha K.
Answer:

She has 55 cookies left. This was determined by first adding up the cookies she made, 30+25+15, which equals 70. Next, add up the cookies Lisa was given by Brenda, which is 10+5, which equals 15. Finally, you would subtract the totals, which is 70-15, equaling 55, the number of cookies Brenda has left.

Algebra
TutorMe
Question:

Jamie had $20 with her when she went to the farmer's market. She spent $15.00 on apples and oranges, buying 9 pounds of fruits, in total. Each pound of apples costed $1.50 and each pound of oranges costed $2.00. How many pounds of apples did she buy and how many pounds of oranges did she buy?

Asha K.
Answer:

Jamie bought 6 pounds of apples and 3 pounds of oranges. This was determined by establishing a system of linear equations; one equation would be for the quantity of pounds of fruits bought equaling 9 and the second equation would be that the money spent for each pound of fruit, added up, would equal $15.00. Using multiplication to isolate one variable, the result is that the number of pounds of oranges is 3. Plugging in the value 3 into the first linear equation, the equation for quantities of fruits, would yield 6 pounds of apples. Finally, to check the answers, plug in both 3 and 6 into the money linear equation to add up to $15.00.

Send a message explaining your
needs and Asha will reply soon.
Contact Asha
Ready now? Request a lesson.
Start Session
FAQs
What is a lesson?
A lesson is virtual lesson space on our platform where you and a tutor can communicate. You'll have the option to communicate using video/audio as well as text chat. You can also upload documents, edit papers in real time and use our cutting-edge virtual whiteboard.
How do I begin a lesson?
If the tutor is currently online, you can click the "Start Session" button above. If they are offline, you can always send them a message to schedule a lesson.
Who are TutorMe tutors?
Many of our tutors are current college students or recent graduates of top-tier universities like MIT, Harvard and USC. TutorMe has thousands of top-quality tutors available to work with you.