TutorMe homepage
Subjects
PRICING
COURSES
SIGN IN
Start Free Trial
Apoorva P.
Experienced Multi Tutor
Tutor Satisfaction Guarantee
Basic Math
TutorMe
Question:

If I have 7 pencils and my friend gives me 3 pencils, how many pencils do I have total?

Apoorva P.
Answer:

7 pencils + 3 pencils = 10 pencils

Calculus
TutorMe
Question:

If the velocity of an object at any particular given time=t seconds is 7t^2+7 m/s, what is the velocity and acceleration of the object at t=3?

Apoorva P.
Answer:

velocity = 7t^2 + 7, thus veloctity at t=3 is equal to 70m/s Since acceleration is the derivative of velocity f'(t) = 14t thus f'(3) is 52m/s^2

Algebra
TutorMe
Question:

Emily had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

Apoorva P.
Answer:

If Emily had $24 to start and ends up with $10 the difference is $14, meaning she spent $14 dollars on pencils. If she bought seven pencils this means $14/7 = $2 per pencil

Send a message explaining your
needs and Apoorva will reply soon.
Contact Apoorva
Ready now? Request a lesson.
Start Session
FAQs
What is a lesson?
A lesson is virtual lesson space on our platform where you and a tutor can communicate. You'll have the option to communicate using video/audio as well as text chat. You can also upload documents, edit papers in real time and use our cutting-edge virtual whiteboard.
How do I begin a lesson?
If the tutor is currently online, you can click the "Start Session" button above. If they are offline, you can always send them a message to schedule a lesson.
Who are TutorMe tutors?
Many of our tutors are current college students or recent graduates of top-tier universities like MIT, Harvard and USC. TutorMe has thousands of top-quality tutors available to work with you.